OptionalRule
Hyperion
D&D economics are silly. This means absolutly nothing but just working on a post about crafting so this is just for a bit of fun.I double checked and they're the same price as they were in 2014. The elephant is 200 gp and a Warhorse is 400 gp. I'm waiting for my wife to start screaming "where's my elephant?".
For funzies, the internet says an elephant has about 1,000 lbs of meat. Rations are 2 lbs and cost 5 sp. 1,000 lbs of rations cost 250 gp, or more than an elephant.
D&D economics are silly.
Live animals are worth less than the aggregate total of the meat, or there wouldn't be a livestock industry. To make a ration, the meat would be turned into jerkey which is anywhere from half to a quarter of the original weight.
So rations are a better deal price wise than raw meat.