Xath
Moder-gator
I still think this is incorrect. The doubling of price comes at the end. Don't start off by multiplying by 750, because that'll give you incorrect results.
Ok, base price. I'm going to use CL 15, since that's the level of the item creating spellcasters in our game; it will also give us the maximum effect of the Heal spell.
Greater Restoration: 7*15*375= 39375/ (4 charges) = 9843.75
Mass Cure Moderate Wounds: 6*15*375= 33750
Heal= 6*15*375= 33750/ (2 charges) = 16875
This is incorrect. The DMG specifically says that the unaffected price is that of the highest level spell. Then continue down by subsequent price.
Thus it would be 9843.75 + (33750*.75) + (16875*.5) = 43593.75
None of the 3 spells above have a material component, so that charge is not applicable to the cost.
Time taken: 44 Days
Base XP Cost: 1743.75 = 1744xp
Masterwork staff is only 300; I don't double until the final cost.
XP Cost = 6250
A masterwork staff only costs 300gp.
Gold: Base Price + Staff = 300 + 43593.75 = 43894gp
XP: Base + Component = 1744 + 6250 = 7994
Market Price is
Creation gp*2 + Creation xp*5
43894*2 + 7994*5 = 87788 + 39970 = 127758gp Market Price
Staffan said:Let's see what my math says.
First, let's start with the base price:
In order to get that, let's calculate the non-discounted base prices of the included spells. I'll use a caster level of 13, since we don't have any spells above 7th level in the staff.
Greater Restoration: 7*13*750/4 = 17,062.5
Heal: 6*13*750/2 = 29,250
Mass Cure Moderate Wounds: 6*13*750 = 58500
Ok, base price. I'm going to use CL 15, since that's the level of the item creating spellcasters in our game; it will also give us the maximum effect of the Heal spell.
Greater Restoration: 7*15*375= 39375/ (4 charges) = 9843.75
Mass Cure Moderate Wounds: 6*15*375= 33750
Heal= 6*15*375= 33750/ (2 charges) = 16875
With a 25% discount for the second most expensive spell and a 50% discount for the third and following most expensive ones, we get:
58,500 + 29,250*.75 + 17,062.5*.5 = 88,968.75. Let's round that off to 89,000
This is incorrect. The DMG specifically says that the unaffected price is that of the highest level spell. Then continue down by subsequent price.
Thus it would be 9843.75 + (33750*.75) + (16875*.5) = 43593.75
This base price then gives us a couple of values:
Component cost: Base price / 2 = 44,500
Time taken: Base price / 1,000 = 89 days
Base XP cost: Base price / 25 = 3,560
None of the 3 spells above have a material component, so that charge is not applicable to the cost.
Time taken: 44 Days
Base XP Cost: 1743.75 = 1744xp
In addition to these base costs, we have the following additional costs:
Masterwork staff: 600 gp
XP cost for Greater Restoration: 500 XP * 50 charges / 4 charges per use = 6,250 XP
Masterwork staff is only 300; I don't double until the final cost.
XP Cost = 6250
This gives us a total cost to create of:
Gold: Component cost plus cost of MW staff = 44,500 + 600 = 45,100
XP: Base XP cost plus extra for Greater Restoration = 3,560 + 6,250 = 9,810
A masterwork staff only costs 300gp.
Gold: Base Price + Staff = 300 + 43593.75 = 43894gp
XP: Base + Component = 1744 + 6250 = 7994
And finally the market price:
Base price + extra components + 5* extra XP = 89,000 + 600 + 5*6,250 = 120,850
Market Price is
Creation gp*2 + Creation xp*5
43894*2 + 7994*5 = 87788 + 39970 = 127758gp Market Price