MacConnell
Creator of The Untamed Wilds
What Goes Around Comes Around
Sheldon moves in a flanking direction left of the direction of the sound of the female's running feet.
[sblock=Sequencing]Sheldon = 38 + 45(Armor Hindrance) - 48(Bonus) = 35
Tor = 18 + 68 - 36 = 50
Merin = 17 + 39 - 42 = 14
Indigo = 22 + 46 - 45 = 23
Sannit = 18 + 55 - 37 = 36
Bolo = 36 + 30 - 35 = 31
Sorceress = 23 + 37 - 54 = 6[/sblock]
1 Second: The Sorceress has traveled 4 paces (28' based on her stride) making her 12 paces distant, bringing all the Seekers within her range of her skill to manipulate an area of effect. Indigo, Sheldon, and Tor have completed 1 stride. Sheldon, too, can affect her at this distance, but Merin cannot. Bolo releases an arrow, and Sannit releases a bolt, both which was already knocked.
[sblock=Generate Heat]Sorceress = 100 + 03 + 64 = 167
Sheldon = 90 + 57 + 49 = 196: resisted
Tor = 87 + 42 = 129
Merin = 84 + 49 = 133
Indigo = 84 + 45 = 129
Sannit = 72 + 42 = 114
Bolo = 80 + 43 = 123
Turtle = 75 + 34 = 109
Damage:
Tor = 167 - 129 = 38% * 15 = 6
Merin = 167 - 133 = 34% * 15 = 5
Indigo = 167 - 129 = 38% * 15 = 6
Sannit = 167 - 114 = 53% * 15 = 8
Bolo = 167 - 123 = 44% * 15 = 7
Turtle = 167 - 109 = 58% * 15 = 9[/sblock]
[sblock=Electrocute]Sheldon = 87 + 52 = 139
Resist = 42 + 64 = 106
Damage = 139 - 106 = 33% * 12 = 4
Body = 10 - 4 = 6 hurt[/sblock]
[sblock=Bolo]Attack = 63 + 84 - 75(great range) = 72
Defense = 54 + 90 = 144[/sblock]
[sblock=Sannit]Attack = 52 + 78 = 130
Defense = 42 + 90 = 132[/sblock]
Recognizing the group she is facing and realizing the foolishness of her continued action, the Sorceress turns and runs away.
Kwargrow said:From their vantage point San-Bolo listen, trying to determine if the voice belongs to the bender that tried to kill them with a fireball. If they see her they will shoot on sight.
|
Tor looks around, trying to determine the source of the voice. As soon as he knows the direction, he will charge, using sword and board.
|
Sheldon moves in a flanking direction left of the direction of the sound of the female's running feet.
Indigo draws her swords and intends to run forward as well, slightly left of Sannit and Bolo's line of sight but not far enough to be flanking.Come witch! I am thinking you shall not fare so well this time.
|
[sblock=Sequencing]Sheldon = 38 + 45(Armor Hindrance) - 48(Bonus) = 35
Tor = 18 + 68 - 36 = 50
Merin = 17 + 39 - 42 = 14
Indigo = 22 + 46 - 45 = 23
Sannit = 18 + 55 - 37 = 36
Bolo = 36 + 30 - 35 = 31
Sorceress = 23 + 37 - 54 = 6[/sblock]
|
|
1 Second: The Sorceress has traveled 4 paces (28' based on her stride) making her 12 paces distant, bringing all the Seekers within her range of her skill to manipulate an area of effect. Indigo, Sheldon, and Tor have completed 1 stride. Sheldon, too, can affect her at this distance, but Merin cannot. Bolo releases an arrow, and Sannit releases a bolt, both which was already knocked.
[sblock=Generate Heat]Sorceress = 100 + 03 + 64 = 167
Sheldon = 90 + 57 + 49 = 196: resisted
Tor = 87 + 42 = 129
Merin = 84 + 49 = 133
Indigo = 84 + 45 = 129
Sannit = 72 + 42 = 114
Bolo = 80 + 43 = 123
Turtle = 75 + 34 = 109
Damage:
Tor = 167 - 129 = 38% * 15 = 6
Merin = 167 - 133 = 34% * 15 = 5
Indigo = 167 - 129 = 38% * 15 = 6
Sannit = 167 - 114 = 53% * 15 = 8
Bolo = 167 - 123 = 44% * 15 = 7
Turtle = 167 - 109 = 58% * 15 = 9[/sblock]
|
[sblock=Electrocute]Sheldon = 87 + 52 = 139
Resist = 42 + 64 = 106
Damage = 139 - 106 = 33% * 12 = 4
Body = 10 - 4 = 6 hurt[/sblock]
|
[sblock=Bolo]Attack = 63 + 84 - 75(great range) = 72
Defense = 54 + 90 = 144[/sblock]
[sblock=Sannit]Attack = 52 + 78 = 130
Defense = 42 + 90 = 132[/sblock]
|
Recognizing the group she is facing and realizing the foolishness of her continued action, the Sorceress turns and runs away.
|
|
Last edited: